dziendziecka24

Podobnie, jak w latach ubiegłych, organizujemy akcję bezpłatnej kastracji zwirząt. Dzięki dotacji pozyskanej z Fundacji Zwierz sterylkobus stanie pod gminą już w czerwcu.

Jeśli nasz wniosek uzyska dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego, akcja zostanie powtórzona.

kastracja2024

Za nami I sesja Rady Gminy w Kozłowie kadencji 2024-2029. Ślubowania złożył wójt oraz nowo wybrani radni. Poznaliśmy również przewodniczącą i wiceprzewodniczącą Rady Gminy w Kozłowie.

7 maja radni odebrali zaświadczenia od przewodniczącej Gminnej Komisji Wyborczej Wioletty Wierszewskiej - Śrut, a później złożyli uroczyste ślubowanie.

Kolejnym punktem sesji było zaprzysiężenie wójta. - Za nami trudny okres kampanii, a przed nami 5 lat ciężkiej pracy. Dziękuję za to, że mogłem na Was liczyć, a jednocześnie gratuluję Wam dokonanych wyborów - mówił po ślubowaniu wójt Marek Wolszczak. Jako pierwszy pogratulował mu nowo wybrany starosta Paweł Przybyłek, który jednocześnie zapewnił o chęci współpracy.

Następnie przyszedł czas na wybór przewodniczącego rady gminy. Barbara Kawczyńska zgłosiła kandydaturę Barbary Krauze. - To dla mnie wiele znaczy, że moją osobę zgłosiła radna z innego komitetu. Boję się, ale przyjmuję wyzwanie - mówiła Barbara Krauze, wyrażając zgodę na kandydowanie. Jej kandydaturę poparli wszyscy radni.

 Na funkcję wiceprzewodniczącego rady zgłoszono kandydatury Agnieszki Chylińskiej i Barbary Kawczyńskiej, ale ta druga nie wyraziła zgody. Agnieszkę Chylińską poparło 12 radnych.

Skład Rady Gminy w Kozłowie

Przewodnicząca Rady: Barbara Krauze

Wiceprzewodnicząca Rady: Agnieszka Chylińska

Jolanta Jarosińska

Barbara Marszelewska

Dariusz Kielecki

Agnieszka Czacharowska

Karolina Kosewska

Dawid Cycen

Zbigniew Hołubowicz

Radosław Ferszt

Barbara Kawczyńska

Krzysztof Chaliński

Wojciech Pacuszka

Karolina Szymańska

Andrzej Biller

W ostatnim czasie docierają do nas sygnały,  o osobach, które pod pretekstem pomocy w załatwieniu formalności w programie „Czyste Powietrze” wyłudzają dane mieszkańców. Apelujemy o szzególną ostrożność.

W programie „Czyste Powietrze” najwyższe bezzwrotne dofinansowanie, z kompleksową termomodernizacją i wymianą źródła ciepła, to nawet 136 200 zł, ale VAT zawsze musi dopłacić wnioskodawca.

Jeśli ktoś oferuje usługę „za darmo”, trzeba mieć wątpliwości co do rzetelności takiej oferty. Jeżeli przedstawiciel firmy podsuwa pełnomocnictwo w ramach programu „Czyste Powietrze”, a nie daje możliwości na spokojne zapoznanie się z warunkami umowy, warto zastanowić się nad rzetelnością takiej oferty.

Jeśli mają Państwo wątpliwości, co do rzetelności oferty prosimy o kontakt z naszym punktem informacyjnym programu CZYSTE POWIETRZE.

cp popr

Za nami II tura wyborów samorządowych. Większość mieszkańców poparła Marka Wolszczaka i powierzyła mu piastowanie funkcji wójta na kolejne 5 lat.

- Dziękuję za udział w wyborach oraz mandat zaufania, jaki od Was otrzymałem. Przed nami wiele wyzwań i pracy, więc nie ma czasu na odpoczynek – wyjaśnia wójt Marek Wolszczak.

W II turze wyborów wzięło udział 2361 mieszkańców (51,28 %)
Marka Wolszczaka poparło 53,72 % głosujących.

Wójt oraz nowo wybrani radni złożą ślubowanie 7 maja - podczas I Sesji Rady Gminy Kozłowo.

„Bitwa Regionów” to ogólnopolski konkurs kulinarny, w którym reprezentacje Kół Gospodyń Wiejskich przygotowują regionalną potrawę w oparciu o własną recepturę i rodzime produkty. Celem konkursu jest m.in. promowanie regionalnych potraw oraz bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych. Ważnym aspektem jest także promowanie i wspieranie Kół Gospodyń Wiejskich.

Konkurs skierowany jest do Kół Gospodyń Wiejskich oraz stowarzyszeń skupiających osoby z terenów wiejskich, których celem statutowym działania jest m.in. promocja i pielęgnowanie lokalnych tradycji kulinarnych, działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych, rozwój kultury ludowej, w tym w szczególności kultury lokalnej i regionalnej, upowszechnianie i rozwój form współdziałania, gospodarowania i racjonalnych metod prowadzenia gospodarstw domowych.

Aby wziąć udział w konkursie, należy wysłać zgłoszenie drogą elektroniczną poprzez wypełnienie formularza dostępnego na stronie www.bitwaregionow.pl lub pod linkiem https://www.kupujswiadomie.gov.pl/formularz-bitwa-regionow/ .

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 5 maja 2024 r.

W konkursie mogą wziąć udział Koła Gospodyń Wiejskich i stowarzyszenia, którym bliskie są smaki regionów i dawne receptury, a wyjątkowe potrawy przygotowują z pasją i sercem.

Konkurs przebiega w trzech etapach:

Etap I – Komisja kwalifikacyjna, na podstawie oceny formularzy zgłoszeniowych, utworzy listę rankingową prac konkursowych. Do udziału w wydarzeniach regionalnych I etapu konkursu przejdą KGW, które znajdą się na najwyższych pozycjach list rankingowych. W każdym wydarzeniu weźmie udział maksymalnie 20 KGW. Zespoły biorące udział w I etapie, które zostaną najwyżej ocenione przez komisje konkursowe podczas danego wydarzenia regionalnego, zostaną zakwalifikowane do II etapu, tj. półfinału konkursu.

Etap II – KGW, które zajmą 1. miejsce w wydarzeniach regionalnych, biorą udział w półfinałach wojewódzkich. 16 KGW, po 1 z każdego województwa, które zdobędą 1. miejsce w II etapie konkursu, kwalifikuje się do finału ogólnopolskiego.

Etap III – Finał z udziałem 16 KGW.

Komisje i jury konkursowe składające się z lokalnego eksperta kulinarnego oceniają potrawę pod względem kompozycji smakowej składników, aromatu potrawy, tekstury poszczególnych elementów potrawy. Ocenie podlega również wykonanie i sposób prezentacji potrawy konkursowej, m.in. regionalne elementy dekoracyjne i estetyka podania.

Nagrodami w konkursie są nagrody pieniężne oraz nagrody dodatkowe przyznawane na każdym etapie konkursu.

Organizatorem konkursu jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, a wydarzenie odbywa się pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Konkurs „Bitwa Regionów” wpisuje się w ideę kampanii #KupujŚwiadomie, w której Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wraz z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi zachęca do zakupu produktów wytworzonych w Polsce i z użyciem krajowych surowców, a także do czytania etykiet oraz kierowania się przy wyborach zakupowych oznaczeniami i certyfikatami w ramach systemów jakości żywności.

 Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w okresie wakacji letnich zorganizuje bezpłatne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników ubezpieczonych w KRUS, z których mogą skorzystać dzieci urodzone pomiędzy 2009-2017 r. Jednym z warunków do spełnienia jest obligatoryjne ubezpieczenie przynajmniej jednego z rodziców (opiekuna prawnego) w KRUS, a także na rehabilitację może zostać skierowane dziecko, o którym mowa w art. 29 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Podstawą skierowania dziecka jest wniosek o rehabilitację leczniczą/turnus regeneracyjny. Do wniosku obligatoryjnie powinny zostać dołączone:

  • formularz z dodatkową informacją o stanie zdrowia dziecka,
  • formularz dotyczący informacji podawanych w przypadku pozyskiwania danych osobowych od osoby, której danej dotyczą,
  • oświadczenia rodzica/opiekuna dotyczącego zgody na udzielenie wszelkiej pomocy przedmedycznej i medycznej w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w trakcie podróży na turnus rehabilitacyjny do CRR KRUS oraz w drodze powrotnej.

Wszystkie ddokumenty można pobrać ze strony www.gov.pl/krus

Wypełniony wniosek o rehabilitację leczniczą/turnus regeneracyjny wraz z ww. formularzami należy złożyć w placówce KRUS właściwej ze względu ma miejsce zamieszkania rolnika w terminie do 7 czerwca 2024 r.

W 2024 OR KRUS w Olsztynie otrzymał do dyspozycji miejsca w turnusach:

  • w Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Jedlcu (w terminie od 29 lipca do 18 sierpnia)
  • dla dzieci z wadami postawy i chorobami układu ruchu
  • w Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Świnoujściu (w terminie od 11 sierpnia do 31 sierpnia) 
  • dla dzieci z chorobami układu oddechowego

Skierowanie dziecka na turnus rehabilitacyjny następuje po pozytywnej kwalifikacji wniosku dokonanej przez regionalnego inspektora orzecznictwa lekarskiego oddziału lub placówki terenowej KRUS. Pierwszeństwo w skierowaniu na turnusy rehabilitacyjne mają dzieci, posiadające orzeczenie o niepełnosprawności z zastrzeżeniem, że są zdolne do samoobsługi. 

Centra Rehabilitacji Rolników KRUS zapewniają dzieciom całodzienne wyżywienie, całodobową opiekę medyczną, indywidualny program rehabilitacyjny oraz opiekę wykwalifikowanej kadry pedagogicznej.

Więcej informacji można uzyskać w jednostkach terenowych KRUS, pod adresem e -mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod numerami telefonów: 89 545 48 03, 89 545 48 89

 

Co roku 7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Ma on na celu zwiększenie świadomości na temat zdrowia i chorób oraz promowanie zdrowego stylu życia. W tym roku tematem przewodnim jest "Moje zdrowie, moje prawo". Pamiętaj, że prawo do zdrowia jest Twoim podstawowym prawem i to Ty w największym stopniu wpływasz na swoje zdrowie.

Tegoroczny temat przypomina nam również, że każdy człowiek ma prawo do dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, edukacji i informacji, a także bezpiecznej wody pitnej, czystego powietrza, dobrego odżywiania, wysokiej jakości mieszkań, godnych warunków pracy i środowiska oraz wolności od dyskryminacji.

Nasze zdrowie zależy od wielu czynników, które sami możemy kontrolować. Aktywność fizyczna, sposób odżywiania, nawodnienie organizmu, umiejętności radzenia sobie ze stresem, sen, stosowanie używek - to wszystko wpływa na nasze samopoczucie i kondycję fizyczną.

Jak możemy zadbać o zdrowie?

Warto stosować pięć podstawowych zasad:

① Zadbaj o dobry sen: Sen odgrywa istotną rolę w regeneracji organizmu i poprawie naszej kondycji psychicznej. Stosuj regularne godziny snu i stwórz odpowiednie warunki by trwał odpowiednio długo i nieprzerwanie, zapewniając regenerację organizmu.

② Jedz zdrowo: Dieta bogata w świeże warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty, zdrowe tłuszcze i białka to klucz do utrzymania prawidłowej wagi i dostarczenia organizmowi niezbędnych składników odżywczych.

③ Ćwicz regularnie: Regularna aktywność fizyczna wspiera nie tylko kondycję fizyczną, ale także poprawia nastrój i redukuje stres. Wybierz formę aktywności, która sprawia Ci przyjemność i regularnie ją uprawiaj.

④ Unikaj używek: Palenie papierosów, nadmierne spożycie alkoholu czy zażywanie narkotyków szkodzi zdrowiu zarówno fizycznemu, jak i psychicznemu. Dlatego ogranicz lub całkowicie zrezygnuj z używek.

⑤ Badaj się profilaktycznie: Regularne badania kontrolne pomagają wykryć ewentualne problemy zdrowotne we wczesnym stadium, co umożliwia skuteczne leczenie i zapobiega powikłaniom.

​Pamiętajmy, że zdrowie to nie tylko brak chorób, to także stan równowagi fizycznej, psychicznej i społecznej. Dlatego dbając o nasze zdrowie, inwestujemy w lepszą jakość życia dla siebie i naszych bliskich. Niech Światowy Dzień Zdrowia 2024 będzie inspiracją do podejmowania świadomych decyzji dotyczących naszego zdrowia każdego dnia.

 

28 marca w sali widowiskowej domu kultury odbyła się ostatnia sesja kadencji 2018-2024. Obrady rozpoczęliśmy miłym akcentem. Wójt Marek Wolszczak złożył wszystkim życzenia oraz podziękował radnym za współpracę i ich wkład w rozwój gminy.

Alicja Hołubowicz w imieniu radnych przekazała na ręce wójta statuetkę w podziękowaniu za pracę włożoną w rozwój gminy. - Dziękujemy za zaangażowanie, zrealizowane inwestycje oraz działania podejmowane dla dobra mieszkańców Gminy Kozłowo. Życzymy realizacji planów oraz dalszej współpracy w zapewnianiu lepszej przyszłości mieszkańcom naszej Małej Ojczyzny – mówiła w imieniu radnych.

Po podziękowaniach dla kierowników gminnych jednostek przyszedł czas na realizację porządku obrad.

GALERIA