23 marca w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Kozłowie odbył  się Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”.

W eliminacjach gminnych startowało 15 uczniów ze, którzy podzieleni byli na dwie kategorie wiekowe; klasy 1-4 i 5-8. Uczestnicy musieli rozwiązać test, na który mieli 30 minut, a następnie zmierzyć się z turą pytań ustnych. Do etapu powiatowego  zakwalifikowały się  2 osoby z każdej grupy, które uzyskały najlepszy wynik. Dla uczniów przygotowano poczęstunek, a na zwycięzców czekały nagrody rzeczowe.  

Wyniki

grupa młodsza

I – Alicja Kosewska (SP Zaborowo)

II – Amelia Ferszt (SP Szkotowo

III –Marcel Cycen (SP Zaborowo)

Grupa starsza

I – Filip Gorczyca (SP Szkotowo

II  - Adrian Krawcewicz (ZSP Kozłowo)

III – Alan Kacprzycki (SP Szkotowo

 

3 marca w ramach projektu "Finansowo Aktywni" uczniowie klas 8 i 7 z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kozłowie odwiedzili Urząd Gminy.
Młodych mieszkańców przywitał wójt Marek Wolszczak. Następnie skarbnik Piotr Radziewicz w przystępny sposób opowiedział o zagadnieniach finansowych dotyczących funkcjonowania gminy, a co za tym idzie, również naszych mieszkańców.
Nie obyło się bez pytań i krótkiego zwiedzania, tym razem wydziału finansowego. W przerwie na naszych gości czekał słodki poczęstunek.

GALERIA:

 

7 października Gminna Biblioteka Publiczna w Kozłowie w ramach realizacji projektu „Z książką przez życie” zorganizowała warsztaty czerpania papieru.

W spotkaniu uczestniczyły przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Kozłowie.

Pod okiem doświadczonej instruktorki- pani Joanny, dzieci krok po kroku zapoznały się z tajnikami czerpania papieru – od tworzenia papierowej zawiesiny do powstania arkusza papieru.

W trakcie zajęć ochotnicy aktywnie uczestniczyli w procesie wytwarzania papieru, który dzięki dodatkowym elementom takich jak liście, płatki kwiatów nabrał niezwykłego wyglądu. Na pamiątkę warsztatów uczestnicy otrzymali w prezencie książeczki autorstwa pani Joanny Tyluś Malak.

Pokaz ręcznie czerpanego papieru w powiązaniu z dobrą zabawą miał na celu przybliżyć historię papiernictwa oraz zachęcić dzieci do częstszego sięgania po książki.

Serdecznie dziękujemy pani Joannie Tyluś Malak za praktyczną lekcję historii.

Warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Projekt „Z książką przez życie” jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

GALERIA:

 

 

 

Jan Paweł II mówił do młodych: „Wy macie przenieść ku przyszłości  to całe olbrzymie doświadczenie dziejów, któremu na imię „Polska”. Tego trudu się nie lękajcie.” Polska potrzebuje pamięci, aby budować  i pielęgnować tożsamość, dlatego 17 września w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Zaborowie uczczono żołnierzy walczących i umierających za Ojczyznę podczas II wojny światowej.

W montażu słowno-muzycznym uczniowie przypomnieli wydarzenia z 17 września 1939 roku, czyli atak ZSRS na Polskę, atak, który pociągnął za sobą tysiące ofiar zamordowanych w Katyniu. Tego dnia społeczność szkoły obchodziła również 2. rocznicę posadzenia Dębu Pamięci ku czci kapitana Leona Ciszewskiego zamordowanego w Kijowie-Bykowni. Jan Domański – członek Rodziny Katyńskiej opowiedział uczniom o Krzyżu Srebrnym Orderu Virtuti Militari – zbiorowym, pośmiertnym odznaczeniu żołnierzy polskich zamordowanych w Katyniu i innych nieznanych miejscach kaźni, nadane przez Prezydenta RP na Uchodźstwie profesora Stanisława Ostrowskiego.

Podczas uroczystości harcerze z drużyny działającej przy Szkole Podstawowej w Zaborowie otrzymali lilijkę - symbol braterstwa, dobrego uczynku i prawidłowej drogi. Dyrektor Beata Żujewska, Marek Wolszczak Wójt Gminy Kozłowo, Barbara Szczepkowska Zastępca Wójta oraz Alicja Hołubowicz Przewodnicząca Rady Gminy Kozłowo i Jadwiga Granica Przewodnicząca Rady Rodziców wspólnie z uczniami zapalili znicze oraz posadzili 27 tulipanów, aby w ten sposób upamiętnić kapitana 27. pułku artylerii lekkiej Leona Ciszewskiego.

GALERIA:

21 wrześni był wyjątkowym dniem dla najmłodszych wychowanków Zespołu Szkolno - Przeszkolnego w Kozłowie. Był  to "Dzień Przedszkolaka", które nasze przedszkolaki świętowały wyjątkowo.
Rano odwiedził je Wójt Marek Wolszczak oraz Zastępca Wójta Barbara Szczepkowska. Przedszkolaki wysłuchały życzeń oraz otrzymały słodki upominek. Później udały się na wycieczkę do działdowskiego kina do na film " O czym marzą zwierzęta ". Dla niektórych dzieci była to pierwsza wizyta w kinie.
Wszyscy byli zachwyceni. Oczywiście podczas spotkań i seansu nie zapomnieliśmy o zasadach sanitarnych

GALERIA:

18 września Gminna Biblioteka Publiczna w Kozłowie w ramach realizacji projektu „Z książką przez życie” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury zorganizowała pierwsze spotkanie „Czytanie na dywanie”.

W akcji wzięły udział trzy grupy przedszkolne z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kozłowie. W spotkaniu wykorzystano teatrzyk obrazkowy „Kamishibai”. Panie z biblioteki przeczytały bajkę „O rybaku i złotej rybce”.

GALERIA

Ten rok szkolny będzie inny, ale mam nadzieję, że równie dobry.

 

IMG 4323  

 

1 września zainaugurowaliśmy rok szkolny 2020/2021. Ze względu na panującą sytuację epidemiczną zrezygnowaliśmy z dużych spotkań ze wszystkimi uczniami, na rzecz mniejszych, zachowując niezbędne środki ostrożności.

Wspólnie z dyrektorami szkół gminnych, mając na uwadze wytyczne ministerialne oraz Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nidzicy przygotowaliśmy nasze placówki do funkcjonowania w nowej rzeczywistości.

Rozpoczynamy naukę w formie tradycyjnej z zapewnieniem bezpiecznych warunków w szkołach i przedszkolach. Uczniów, nauczycieli oraz rodziców prosimy, aby stosowali się do wprowadzonych obostrzeń i ograniczeń. Jeśli wszyscy zadbamy o nasze bezpieczeństwo ten rok szkolny będziemy mogli zaliczyć do udanych.

W związku z tym, że koronawirus to nie jedyne zagrożenie, z którym musimy się mierzyć oraz mając na uwadze bezpieczeństwo naszych uczniów, podarowaliśmy wszystkim opaski odblaskowe. Mam nadzieję, że będziecie je nosić przypięte do plecaków lub kurtek. Sprawi to, że będziecie bardziej widoczni po zmierzchu.

Jeszcze raz życzę Wam aby ten rok szkolny, mimo iż inny, był równie dobry.

Wójt Gminy Kozłowo
Marek Wolszczak

72 uczniów z Gminy Kozłowo jest uprawnionych do napisania egzaminu ósmoklasisty. 16 czerwca napiszą test z języka polskiego, 17 czerwca z matematyki, a dzień później zmierzą się z językiem obcym.

- Zorganizowanie egzaminu wyglądało nieco inaczej niż rok wcześniej. Dyrektorzy musieli dostosować się do wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej, które w dużej mierze są ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa uczniom i komisji egzaminacyjnej – mówi wójt Marek Wolszczak. Uczniowie zostali podzieleni na mniejsze grupy i egzaminy będą pisać nawet w kilku klasach jednocześnie. Sale, w których będą odbywały się egzaminy będą wcześniej poddane dezynfekcji. Uczniowie usiądą w ławkach, między którymi będzie min. 1,5 m odległości. Ósmoklasiści będą musieli przyjść na egzamin w maseczkach, ale będą je mogli zdjąć w momencie, kiedy usiądą w ławkach i dostaną arkusze egzaminacyjne. Obowiązkowo będą musieli je z powrotem zakładać przy kontakcie z nauczycielem z zespołu nadzorującego. Uczniowie powinni przyjść na egzamin z własnymi przyborami, bez telefonów i rzeczy osobistych. Członkowie zespołów nadzorujących podczas egzaminu będą w maseczkach lub przyłbicach oraz w rękawicach.

Harmonogram dowozu uczniów będzie zamieszczony na stronach internetowych szkół.

16 czerwca – język polski

17 czerwca – matematyka

18 czerwca – język obcy

 

To, co jeszcze do niedawna wydawało się niemożliwe, stało się faktem i funkcjonuje coraz lepiej. Wymagało to jednak dużego wkładu pracy zarówno gminy, jako organu prowadzącego, dyrekcji szkół, nauczycieli oraz dzieci i rodziców. I choć nauka zdalna jest możliwa, to wszyscy marzą już o tym, aby powrócić do szkół, spotkać się z przyjaciółmi, a nawet napisać tradycyjną kartkówkę.

W połowie marca szkoły z terenu gminy Kozłowo rozpoczęły działania mające na celu zapewnienie wszystkim uczniom i wychowankom dostępu do edukacji i rozwoju w nowej sytuacji, jaką jest pandemia COVID-19. - Musieliśmy się odnaleźć w tej nowej rzeczywistości, co wcale nie było proste. Dzięki wykorzystaniu nowych technologii, dostępnych platform internetowych, zaangażowaniu nauczycieli oraz uczniów i rodziców stworzyliśmy system, który się sprawdza – mówi wójt Marek Wolszczak.

Zajęcia odbywają się codziennie

Nauczyciele ze wszystkich szczebli edukacji są w stałym kontakcie z uczniami oraz ich rodzicami. Komunikują się telefonicznie, mailowo oraz za pomocą różnych komunikatorów. Nauczyciele codziennie dostarczają uczniom materiały do nauki, zadania do przygotowania oraz przesyłają linki do nagranych przez siebie filmików czy innych materiałów edukacyjnych. W maju ten wachlarz dostępnych metod edukacji został wzbogacony o lekcje na żywo w systemie on-line, które nauczyciele prowadzą wykorzystując aplikację ZOOM. ­Opracowano szczegółowy plan zajęć dla poszczególnych klas, uwzględniając możliwości uczniów z rodzin wielodzietnych. Rodzinom najbardziej potrzebującym wsparcia wypożyczono do nauki zdalnej narzędzia multimedialne – mówi dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kozłowie, Mirosława Ostrowska.

Nie zapominają o klasówkach

W trakcie całego okresu nauki zdalnej uczniowie są na bieżąco oceniani na podstawie prac, zadań i aktywności zlecanych przez nauczycieli. Piszą nawet prace klasowe, wykorzystując do tego różne strony internetowe i wideokonferencje. Organizowane są rozmaite akcje: sprzątanie świata, dzień flagi, nauka matematyki przez gotowanie, które uczniowie wykonują we własnych domach. Efekty ich pracy można zobaczyć na profilach facebookowych naszych szkół. - By wesprzeć uczniów i rodziców w tym trudnym okresie pedagog szkolny stworzył „Kącik dobrych rad” , w którym umieszcza informacje jak radzić sobie ze stresem i nauką w tych trudnych czasach. Do działań pedagoga włączył się również nauczyciel biblioteki, który zachęca uczniów do czytelnictwa przesyłając ciekawe pozycje do czytania – mówi dyrektor szkotowskiej szkoły, Beata Wasilewska. Uczniowie biorą również udział w różnych konkursach i zabawach online. Te wszystkie działania są oceniane i zgodnie z obowiązującymi przepisane będą brane pod uwagę przy wystawianiu ocen na koniec roku szkolnego.

W szkołach pusto, ale prace trwają

Okres, w którym w szkołach nie ma uczniów dyrektorzy wykorzystują na większe i mniejsze prace remontowo - porządkowe. W Zaborowie przeprowadzono gruntowne sprzątanie i dezynfekcję wszystkich klas, korytarzy, łazienek, szatni i innych pomieszczeń. Wiosenne porządki wykonano również wokół szkoły. W Rogożu wymieniono sieć elektryczną w sali nr 4, a wymiana oświetlenia na energooszczędne w hali gimnastycznej nadal trwa. W Kozłowie natomiast wyremontowano gabinet pedagoga i salę lekcyjną, którą dostosowano do występów artystycznych i zajęć multimedialnych. Odświeżono również pokój nauczycielski i pomieszczenia w hali sportowej.

 

21 lutego  w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Działdowie odbyły się Obchody Dnia Myśli Braterskiej przygotowane przez harcerzy i instruktorów Hufca ZHP Działdowo.

Uczniowie z Zaborowa Wspólnie świętowali ten dzień przenosząc się w świat zabawy z panem Ambrożym Kleksem, gdzie dzieci za wykonanie różnych zadań otrzymywały piegi. Następnie odbyło się świeczkowisko, podczas którego zostali przypomniani twórcy  i założyciele skautingu. W tym dniu rozkazem komendanta Hufca ZHP Działdowo phm. Marcina Króla została otwarta próba naszej drużyny harcerskiej.

GALERIA: