- Szczegóły
- Szczegóły
- Szczegóły
7 marca w Starostwie Powiatowym w Nidzicy odbyło się pierwsze spotkanie Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Szkotowie. Celem Komitetu jest zebranie środków na zakup sztandaru dla OSP w Szkotowie, która w tym roku będzie obchodziła 60-lecie swojego istnienia. Uroczystość zaplanowana jest na 30 września.
Inicjatorami powołania straży w Szkotowie byli druhowie: Borys Lesik, Marian Lasek i Jan Gostkiewicz. Początki, kiedy straż liczyła 19 członków, nie należy do najłatwiejszych. Strażacy urządzili prowizoryczną remizę w szopie stojącej na terenie obecnego boiska szkolnego, na wyposażeniu mieli poniemiecką sikawkę konną z wężami, dwie prądownice i syrenę ręczną. Trzy lata później do strażaków trafił pierwszy samochód gaśniczy.
– Teraz OSP Szkotowo liczy 41 członków, jest solidnie wyposażona i jako jedyni w powiecie opiekują się Młodzieżową Drużyną Pożarniczą – wyjaśnia wójt. W ubiegłym roku strażacy mieli 55 wyjazdów, z czego 31 to pożary. – Na terenach wiejskich, to OSP jest zawsze pierwsza na miejscu zdarzenia. Druhowie narażają często swoje zdrowie, a nawet życie, dlatego jestem pewien, że chcąc im się odwdzięczyć każdy będzie chciał dorzucić swoją cegiełkę do zakupu sztandaru – podsumowuje Marek Wolszczak.
Społeczny Komitet tworzą:
prezes: wójt Marek Wolszczak
wiceprezes: dyrektor BS w Kozłowie Marzena Rudzińska
skarbnik: prezes OSP Szkotowo Szczepan Długiński
sekretarz: Grzegorz Kacprzycki
członkowie:
nadleśniczy Grzegorz Trakowski
starosta Marcin Paliński
komendant PSP w Nidzicy Marek Augustynowicz
przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Bróździński
sekretarz Jacek Jankowski
Ty również możesz dołożyć swoją cegiełkę do zakupu sztandaru dla OSP Szkotowo.
Wystarczy, że wpłacisz dowolną kwotę na konto, które Społeczny Komitet założył w Banku Spółdzielczym.
Nr konta : 22 8834 0009 0300 0027 3000 0010
- Szczegóły
Zakończyła się pierwsza z planowanych w tegorocznych budżecie inwestycji. Przebudowa 120 m chodnika w Sarnowie kosztowała 35 000 zł.
Stary, wysłużony i pozapadany chodnik- zastąpił nowy z kostki brukowej. W najbliższym czasie zostaną uzupełnione ubytki asfaltu na styku z krawężnikiem. Jest to już trzeci etap inwestycji realizowanej w Sarnowie.
Stosunkowo niewielka wartość inwestycji ma wielkie znaczenie dla mieszkańców, którzy jej oczekiwali.
- Szczegóły
Członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej ze Szkotowa mimo wakacji nie spoczywają na laurach i czas wykorzystują bardzo efektywnie.
2 lipca spotkali się na cmentarzu wojskowym w Szkotowie aby posprzątać groby i zapalić znicze. Opiekun drużyny, Grzegorz Kacprzycki zapowiada, że to nie koniec ich akcji. W miarę możliwości będą odwiedzać i dbać o inne cmentarze wojenne z Gminy Kozłowo.
To akcja godna pochwały. Wielkie brawa należą się naszym młodym strażakom i ich opiekunowi!
GALERIA:
- Szczegóły
W tym roku, z powodu koronawirusa Dzień Strażaka świętowaliśmy inaczej niż zawsze. Nie było uroczystego apelu, wręczenia odznaczeń i awansów oraz mszy świętej, ale nie zabrakło ciepłych słów, gratulacji i podziękowań, które wójt Marek Wolszczak wraz z prezesem Związku Gminnego OSP Jackiem Jankowski złożył na ręce prezesów i naczelników OSP z terenu gminy.
Przedstawiciele naszych strażaków otrzymali środki ochrony osobistej w postaci maseczek wielokrotnego użytku ze znakiem graficznym. - Dwuwarstwowe maseczki wykonano z materiału zakupionego przez gminę i uszyto w lokalnym zakładzie krawieckim. Nadrukowany znak graficzny pozwala bez problemu określić, do której jednostki należą strażacy uczestniczący w akcjach – mówi wójt Marek Wolszczak.
Na terenie gminy Kozłowo działa pięć jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, które biorą czyny udział w akcjach ratowniczo - gaśniczych. - Praca strażaka nie jest lekka, a ostatnio wyjątkowo niebezpieczna. Dlatego tym bardziej doceniamy i jeszcze raz dziękujemy za to, co robią – mówi Jacek Jankowski.
GALERIA:
- Szczegóły
29 lutego na stałe wpisze się w historię nidzickiej straży. Tego dnia, po wielu latach nieobecności, w strukturach nidzickiej straży znowu pojawiła się Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Uroczyste ślubowanie złożyło16 druhów ze Szkotowa. – Cieszę się, że taka inicjatywa została zrealizowana właśnie w naszej gminie. To krok w dobrym kierunku, który ma pozytywny wpływ nie tylko na młodzież. Mobilizuje nas do działania na rzecz innych – mówi wójt Marek Wolszczak
Uroczystość ślubowania odbyła się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Szkotowie. Po przywitaniu gości oraz złożeniu meldunku druhowie powtórzyli przed komendantem nidzickiej straży pożarnej –Krzysztofa Mierzejewskiego, tekst ślubowania:
– ze wszystkich sił służyć naszej Ojczyźnie Rzeczypospolitej Polskiej ofiarną pracą w szeregach Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przyczyniać się do ochrony życia i mienia jej Obywateli oraz ich dorobku kulturalnego i materialnego przed pożarami i innymi klęskami żywiołowymi.
- przestrzegać postanowień Statutu OSP i Regulaminu Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, pogłębiać wiedzę pożarniczą, postępować uczciwie, wykonywać sumiennie polecenia przełożonych i być wzorem w przestrzeganiu zasad ochrony przeciwpożarowej.
Następnie prezes Gminnego Zarządu OSP Jacek Jankowski dokonał aktu pasowania.
Druhowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej zaprezentowali swoje możliwości, a później zaprosili wszystkich na poczęstunek, który przygotowały panie z Klubu Seniora, rodzice druhów oraz nauczyciele. – Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie – mówi opiekun drużyny, Grzegorz Kacprzycki.
Oderwać dzieci i młodzież od komputerów, tabletów i telefonów, poszerzyć ich wiedzę na temat zagrożeń, jakie mogą je spotkać każdego dnia i nauczyć udzielania pierwszej pomocy – właśnie takie cele chciał osiągnąć strażak i sołtys Szkotowa Grzegorz Kacprzycki, który zainicjował powstanie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.
Inicjatywa sołtysa, który należy również do OSP Szkotowo cieszyła się dużym zainteresowaniem. W zajęciach, które rozpoczęło się w czerwcu 2019 roku uczestniczyło początkowo 36 osób. Ostatecznie kurs ukończyło 16.
- Utworzyliśmy męskie i żeńskie grupy: Iskierki, Płomyki i Ogniki, które uczestniczyły w szkoleniu przygotowującym do zawodów młodzieżowych. Ćwiczyliśmy rozwinięcie bojowe, sztafetę. Uczestnicy kursu uczyli się, jak zachować się w momencie, kiedy są uczestnikami lub świadkami wypadku, na jaki numer zadzwonić, jakie informacje przekazać, itp. – opowiada Grzegorz Kacprzycki. Zaznacza, że ma nadzieję, że Ci młodzi ludzie w przyszłości wstąpią w szeregi Ochotniczej lub Państwowej Straży Pożarnej i będą mogli nieść pomoc bliźnim.
GALERIA:
- Szczegóły
Oderwać dzieci i młodzież od komputerów, tabletów i telefonów, poszerzyć ich wiedzę na temat zagrożeń, jakie mogą je spotkać każdego dnia i nauczyć udzielania pierwszej pomocy – właśnie takie cele chciał osiągnąć sołtys Szkotowa Grzegorz Kacprzycki, który zorganizował kurs dla osób, chcących wstąpić w szeregi Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.
Inicjatywa sołtysa, który należy również do OSP Szkotowo cieszy się dużym zainteresowaniem. – W kursie uczestniczą 34 osoby w wieku od 10 do 16 lat. Spotykamy się w każdy piątek o godz. 17 w Klubie Seniora w Szkotowie – wyjaśnia Grzegorz Kacprzycki. Dodaje, że jeśli ktoś jeszcze ma ochotę do nich dołączyć, serdecznie zaprasza.
- Utworzyliśmy męskie i żeńskie grupy. Iskierki, Płomyki i Ogniki uczestniczą w szkoleniu przygotowującym do zawodów młodzieżowych. Ćwiczymy rozwinięcie bojowe, a niebawem rozpoczniemy sztafetę – wyjaśnia.
Uczestniczy kursu dowiadują się, jak zachować się w momencie, kiedy są uczestnikami lub świadkami wypadku, na jaki numer zadzwonić, jakie informacje przekazać, itp. – Temperatura na zewnątrz nie pozwala na naukę tworu, ale do ćwiczeń z wodą jest idealna, pozwala połączyć naukę z zabawą – mówi Grzegorz Kacprzycki.
Szkolenie ma się zakończyć na przełomie września i października. Wtedy najwytrwalsi złożą przysięgę i otrzymają legitymacje. – Mam nadzieję, że grupa będzie równie liczna, jak teraz – zaznacza sołtys.
GALERIA:
- Szczegóły
13 czerwca w sali narad Urzędu Gminy w Kozłowie odbyło się kolejne spotkanie z sołtysami. Rozmawiano o realizacji funduszu sołeckiego, realizowanych programach oraz nadchodzących imprezach.
Na wstępie wójt Marek Wolszczak powiedział o możliwości pozyskania dofinansowania na usuwanie porzuconych odpadów. – Bardzo proszę, abyście zgłaszali miejsca, w których są takie odpady, ponieważ musimy sprawdzić, czy właścicielem działek jest gmina – mówił. Dodał, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie ogłosił jeszcze terminu naboru, ale musimy przygotować odpowiednią dokumentację i chcemy się do tego przygotować. – Na usunięcie odpadów możemy pozyskać 80 % dofinansowania – wyjaśnił.
Następnie omówił sprawę funduszu sołeckiego, którego założenia są już zrealizowane na poziomie 50 %. Zaznaczył, że możliwe jest jeszcze dokonywanie zmian i przesuwanie środków, ale sołtysi muszą pamiętać o obowiązujących terminach. Poprosił również sołtys Turówka o przedstawienie tego, jak efektywnie wydawane są środki w jej sołectwie. – Tak naprawdę do tych pieniędzy podchodzimy, jak do własnych. Wspólnie z mieszkańcami dokładnie planujemy wszystkie wydatki, przykładamy dużą wagę do tego, aby nie poszły one na „przejedzenie”, ale były wydatkowane na rzeczy, które posłużą nam na długie lata – mówiła Barbara Krauze. Zaznaczyła, że każde sołectwo ma inne potrzeby, ale ona uważa, że można znaleźć osoby, którym się chce. – U mnie są seniorzy i właśnie z nimi najczęściej pracuję, ale nie zapominamy o dzieciach i ich rodzicach – wyjaśniła.
Wójt podziękował sołtysom, którzy zaangażowali się w pisanie wniosków w ramach konkursu Małe Granty Sołeckie Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego. Złożyliśmy 15 wniosków, najwięcej w całym województwie. W sumie wnioskujemy o 164 tys zł. dofinansowania. Do tego trzeba jeszcze doliczyć wniosek Szkotowa w programie Wieś Warmii Mazur i Powiśla oraz wnioski, które złożyliśmy do Ministerstwa Sportu na utworzenie Otwartych Stref Aktywności w Sławce Wielkiej, Bartkach, Gołębiewie i Kozłowie. – Ten ostatni jest już rozstrzygnięty. Na jego realizację dostaliśmy ok. 50 tys. zł dofinansowania – wyjaśnił wójt.
Kolejnym punktem było omówienie nadchodzących imprez gminnych.
29 czerwca – Powitanie Lata w Szkotowie
27 lipca – Dzień Ziemi Kozłowskiej w Kownatkach
31 sierpnia – Dożynki w Kozłowie
- Ze względu na zmodernizowaną płytę naszego stadionu Dzień Ziemi Kozłowskiej odbędzie się na placu przy jeziorze w Kownatkach. Przewidujemy m.in. bezpłatną karuzelę dla dzieci, występy muzyczne oraz zabawę pod gwiazdami – mówił wójt. Ale to nie koniec zmian. – W tym roku Gminno-Parafialne Dożynki odbędą się w sobotę, na placu przy strażnicy. Zachęcam sołectwa do aktywnego uczestnictwa – mówił.
Na koniec omówiono sprawy różne.
GALERIA:
- Szczegóły
1 czerwca na placu przy świetlicy w Lipowie dużo się działo, a wszystko za sprawą zorganizowanego przez radę sołecką Dnia Dziecka.
Na młodszych i starszych mieszkańców czekało wiele atrakcji. Dzieci mogły pomalować twarz i wcielić się w postać ulubionej postaci z bajki lub wziąć udział w przebieranej sesji zdjęciowej.
Sporo emocji przysporzyły konkurencje sprawnościowe, takie jak skakanie w worku, przenoszenie jajka na łyżce czy skakanie na skakance.
Sportowcy mogli natomiast zaprezentować swoje zdolności podczas zumby oraz meczu piłki nożnej: dzieci kontra młodzież i żonaci.
To był wspaniały dzień! Szkoda, że takie święto jest tylko raz w roku…
GALERIA:
Strona 1 z 4
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- 3
- 4
- Następny artykuł
- koniec