Jak co roku, z okazji Święta Odzyskania przez Polskę  Niepodległości w świetlicy w Sławce Wielkiej odbyła się uroczysta  akademia, na którą przybyli goście zaproszeni goście: wójt Marek Wolszczak, sekretarz Jacek Jankowski, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Elżbieta Świgoń Świgoń oraz mieszkańcy Sławki Wielkiej.

Po wysłuchaniu akademii, goście wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne oraz mogli spróbować ciast upieczonych przez uczestników zajęć świetlicowych.

GALERIA:

Listopad to miesiąc, w którym obchodzimy nasze Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji w piątek (8 listopada) w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Szkotowie odbył się uroczysty apel. Wydarzenie to rozpoczęło się przemówieniem Pani Dyrektor Beaty Wasilewskiej, która mówiła o potrzebie pielęgnowania pamięci o polskiej historii.

W przedstawieniu wzięli udział uczniowie z klas V, VI, VII, VIII, którzy przypomnieli 123 lata niewoli narodu polskiego i jego dążenia do odzyskania niepodległości. W trakcie uroczystości można było usłyszeć przepiękne utwory muzyczne oraz wiersze o tematyce patriotycznej.

O godzinie 11.11, symbolizującej świąteczną datę, odśpiewaliśmy 4 zwrotki  hymnu polskiego, angażując się w ten sposób w akcję „Szkoła do hymnu”. Na zakończenie akademii dzieci z oddziału przedszkolnego zaprezentowały kilka piosenek patriotycznych.

Apel ten powtórnie odbył się o godzinie 16:30 dla rodziców, dziadków i zaproszonych gości. Całość została przygotowana przez wychowawcę klasy V  Igora Nadolskiego. W tworzeniu dekoracji wspomagały go panie Iwona Jaroszewska oraz Marzena Reszka.

GALERIA:

Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Zaborowie 8 listopada przyłączyła się do akcji Bicie rekordu dla Niepodległej, aby upamiętnić 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Punktualnie o godzinie 11:11 społeczność szkoły zaśpiewała cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.                                                                                       

Tego dnia w szkole odbyła się wieczornica pod hasłem Żeby Polska była Polską. W przemówieniu, rozpoczynającym wieczór patriotyczny, dyrektor szkoły - Beata Żujewska, podkreśliła wagę krzewienia idei patriotyzmu i pielęgnowania tożsamości narodowej. Pięknie o miłości do Ojczyzny mówili również goście: Marek Wolszczak - Wójt Gminy Kozłowo, Jan Domański – członek Rodziny Katyńskiej oraz Waldemar Słupski i Rafał Pyra.

O budowaniu Rzeczypospolitej od czasów Piastów po współczesność, o drodze do odzyskania niepodległości, trudach walki i utrzymania wolności opowiedzieli uczniowie klas: VII, VI przygotowani pod kierunkiem Anny Kozłowskiej, Magdaleny Górneckiej i Zbigniewa Czechowskiego. Poczucie jedności narodowej spotęgowało wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, dzięki którym zgromadzeni przemierzyli ponad 1050 lat historii Polski.

GALERIA:

{galery}kultura/wydarzenia_kulturalne/2019_11_08_11listopada_Zaborowo{/gallery}

25 października seniorzy z całej gminy spotkali się w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Kozłowie na XI Balu Seniora. Gości powitali wójt gminy Kozłowo Marek Wolszczak oraz dyrektor GCKiS Małgorzata Krzyżewska. „By Was biodra i kolana nie bolały- byście mogli tańczyć do białego rana”- między innymi takie życzenia dla seniorów przygotowała najmłodsza grupa taneczna „Małe Aniołki”.

Był poczęstunek, były występy artystyczne grup tanecznych: Małe Aniołki, Duże Diabełki, wystąpił zespół Wrzos z Kownatek, moc ciepłych życzeń, konkursy, a przede wszystkim był czas na rozmowę i integrację. Wybrano królową i króla balu. Zostali nimi Aniela Asner z Siemianowa i Roman Jędryś z Kozłowa. Seniorzy jak zwykle pokazali, jak wspaniale potrafią się bawić. Wszystkim dopisywały humory, co świadczy o tym, iż takie spotkania są niezwykle potrzebne. To spotkanie na stałe wpisało się do kalendarza wydarzeń i seniorzy z niecierpliwością na nie czekają. Bardzo dziękujemy wszystkim seniorom za udział w balu i zapraszamy za rok.

GALERIA:

Nie tylko dni i godziny otwarcia, ale i zakres świadczonych usług uległ zmianie – jednym słowem filia biblioteczna w Sarnowie cały czas się zmienia.

Od października biblioteka otwarta jest pięć dni w tygodniu. W poniedziałki, środy i piątki od 7.30 do 17.00, a we wtorki i czwartki od 10.00 do 18.00.

- Dostosowujemy się do mieszkańców, aby jak najlepiej zaspokajać ich potrzeby – wyjaśnia Małgorzata Sowińska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kozłowie. Z tego właśnie powodu bibliotekarki rozpoczęły współpracę ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Sarnowie. Inicjatywą wykazuje się również nowo wybrana radna Agnieszka Chylińska, która ma wiele ciekawych pomysłów.

Zaplanowały również cykl zajęć promujących czytelnictwo. Pierwsze odbyło się 16 października. W trakcie spotkania dzieci słuchały  bajek czytanych poprzez teatr obrazkowy KAMISHIBAI pt. „Trzy świnki” i „O wilku i siedmiu koźlątkach”.  Wykazały się dużą znajomością bajek, a także chętnie kolorowały postacie z przeczytanych książek.  W planach są zajęcia plastyczne, konkursy literackie oraz inne integrujące środowisko lokalne.

- Biblioteka to nie tylko miejsce, w którym wypożycza się książki. Tutaj spotykają się mieszkańcy, korzystają z komputerów i Internetu. Uczestniczymy w różnych programach, pozyskujemy nowy sprzęt i nowości literackie – wyjaśnia dyrektor Małgorzata Sowińska.

GALERIA:

18 października w Gminnym Centrum Kultury i Sportu po raz XIII odbyły się gminne eliminacje do Przeglądu  Pieśni i Piosenki Patriotycznej. I miejsca i wyśpiewały uczennice z Zaborowa i Rogoża i to one będą reprezentowały Gminę Kozłowo w etapie powiatowym.

Występujący zaśpiewali po dwie piosenki, które oceniało jury w składzie: Jarosław Głażewski – przewodniczący, Małgorzata Krzyżewska, Magdalena Górnecka, Danuta Kiejziewicz, Izabela Miller.

Wybór nie był łatwy, ale zwycięzca mógł być tylko jeden.

Kategoria młodsza:

I – SP Zaborowo

II – ZSP Kozłowo

Kategoria starsza:

I – SP Rogóż

II – ZSP Kozłowo

III- SP Szkotowo

Gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom, a zwycięzcom życzymy życzymy powodzenia w konkursie powiatowym.  

GALERIA:

11 października w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Kozłowie na scenie pojawili się studenci  Nidzickiego Uniwersytetu III Wieku „Młodzi duchem” oraz grupa teatralna „Za młodzi na sen” ze spektaklem komediowym dla dorosłych pt. „Biuro Matrymonialne”.

Tytuł spektaklu znakomicie odzwierciedlał przesłanie prezentowanego skeczu. Rozbawiona publiczność żywo reagowała na to, co działo się na scenie, a śmiech rozbrzmiewał przez całe spotkanie. Dziękujemy serdecznie za występ, mamy nadzieje, że zagościcie jeszcze nieraz na naszej scenie.

GALERIA:

 W piątkowe popołudnie (4 października) w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Kozłowie odbyło się spotkanie osób zaangażowanych w organizację tegorocznych Gmino - Parafialnych Dożynek.

Wójt Gminy Kozłowo Marek Wolszczak dziękował za zaangażowanie, pomoc i bezinteresowną pracę wszystkim przybyłym gościom.

Przedstawiona została prezentacja multimedialna i film pokazujący przebieg uroczystości dożynkowych. Dyrektor GCKiS Małgorzata Krzyżewska zaprosiła do obejrzenia kabaretu „Widelec”.Wszyscy miło spędzili czas przy kawie i słodkim poczęstunku, który przygotowały panie ze świetlic wiejskich z Gminy Kozłowo, za co im serdecznie dziękujemy. Spotkanie te stały się tradycją i odbywają się od wielu lat po każdych dożynkach.

GALERIA:

Po zakwaterowaniu w Klubie Seniora w Szkotowie, dzieciaki wspólnie z instruktorami z Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Kozłowie stworzyły kontrakt i udały się na plażę, podziwiając jesienny klimat. Mnóstwo sesji zdjęciowych i oczywiście sprawdzanie jak "ciepła" jest woda po tak upalnym lecie.

Czas wypełniony był po brzegi:

-zajęcia ruchowe  

-kalambury : drużyny "Korniszonków" i " Kapustek " zmagały się z hasłami, które na pierwszy rzut oka wydawały się trudne, ale dzieciaki poradziły sobie świetnie 

- seans filmowy, który był seansem pełnym wzruszeń aż do łez, uczestnicy pokazali jak wielką miłością darzą zwierzaki

- zajęcia kulinarne: to był super pomysł na integrację międzypokoleniową. Panie z Klubu Seniora w Szkotowie uczyły uczestników, jak zrobić pyszne ciasteczka z dżemem i gofry, po czym wspólnie zajadaliśmy się tymi pysznościami

Gminne Centrum Kultury i Sportu  serdecznie dziękuje opiekunowi świetlicy – pani Teresce3, sołtysowi  Szkotowa Grzegorzowi Kacprzyckiemu za profesjonalne przygotowanie ogniska i pomoc, a w stronę kochanych Pań Seniorek kierujemy wielkie ukłony! Pobyt ten zintegrował wszystkich uczestników, dla niektórych był dużym przeżyciem bo była to pierwsza noc bez mamy i taty, ale daliśmy radę i dzieciaki nie mogą się już doczekać kolejnej wspólnej przygody!

GALERIA:

Rolnicy podziękowali za tegoroczne plony

31 sierpnia, po raz XIII odbyły się Gminno-Parafialne Dożynki.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele Św. Piotra i Pawła w Kozłowie, którą celebrowali księża: Andrzej Chędoszko, Józef Stroński i Jan Pasztulewicz.  Podczas uroczystości starostowie dożynek, którymi w tym roku byli Ilona i Adam Woyciccy wręczyli wójtowi oraz proboszczowi chleby dożynkowe. Na ołtarz trafiły również dary, które przynieśli uczniowie szkół z Gminy Kozłowo.

Następnie w barwnym korowodzie dożynkowym, na którego czele szła Orkiestra Dęta z Gruduska, poczty sztandarowe i wieńce dożynkowe, wszyscy przemaszerowali na boisko przy Urzędzie Gminy.

Część oficjalną rozpoczął wójt gminy Kozłowo Marek Wolszczak, który podziękował rolnikom za ich ciężką pracę. Głos zabrali również zaproszeni goście, wśród których byli: senator Lidia Staroń, poseł Andrzej Maciejewski, dyrektor departamentu sportu w Urzędzie Marszałkowskim – Ryszard Cecot, radny wojewódzki – Patryk Kozłowski oraz wójtowie i starości z sąsiednich samorządów.

Miłym akcentem było wystąpienie gości z Litwy, którzy podziękowali za zaproszenie i wyrazili chęć dalszej współpracy na różnych polach.

Wszyscy, którzy zdecydowali się wziąć udział w dożynkach mogli spróbować smacznych potraw przygotowanych przez mieszkańców sołectw, wziąć udział w konkurencjach sprawnościowych lub posłuchać występu zespołu Rozdroża oraz spróbować pieczonego prosiaka. Na dzieci czekał dmuchany plac zabaw.

Starostami tegorocznych dożynek byli Ilona i Adam Woyciccy, którzy od 11 lat prowadzą ponad 190 ha gospodarstwo rolne w Sławce Wielkiej. Ich gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane i posiada nowoczesny park maszynowy. W strukturze zasiewu przeważa rzepak, pszenica, pszenżyto i buraki. W ich gospodarstwie od kilku lat dominuje uprawa pasowa, do której pan Adam sam zaprojektował i zbudował maszynę. Poza produkcją roślinną prowadzą również hodowlę bydła mięsnego. Pan Adam ciągle doskonali swoje umiejętności i pogłębia wiedzę rolniczą. Jego pasją jest konstruowanie maszyn rolniczych oraz myślistwo. Zamiłowaniem do rolnictwa pała również jego małżonka Ilona, która prowadzi zaplecze biurowe gospodarstwa oraz przedsiębiorstwo świadczące usługi rolnicze. Jej pasją i radością jest dom, rodzina oraz cztery zwariowane córki.

Jak, co roku rozstrzygnęliśmy szereg dożynkowych konkursów.

AKTYWNA WIEŚ

 1. Sątop
 2. Sławka Wielka
 3. Krokowo

WIENIEC DOŻYNKOWY

 1. Krokowo
 2. Turówko
 3. Sątop; Dziurdziewo

NAJCIEKAWSZE STOISKO DOŻYNKOWE

 1. Kamionki Dziurdziewo
 2. Turówko
 3. Gołębiewo

NAJLEPSZA POTRAWA WIEJSKA

WYPIEKI

 1. Bezy z owocami – Katarzyna Zielińska/ Lipowo
 2. Ciasto marchewkowo – bakaliowe – Teresa Dąbrowska/ Turówko
 3. Drożdżak z lawendą – Elżbieta Tylman/ Turówko

MARYNATY

 1. Syrop malinowy – Zofia Kamińska/ Turówko
 2. Papryka z miodem – Danuta Pasztaleniec/ Kozłowo
 3. Sok z bzu – Danuta Dobies/ Sławka Wielka

POTRAWY RÓŻNE

 1. Czarnina z kluskami – Hanna Hołubowicz/ Krokowo
 2. Pierogi z kapustą i grzybami – Danuta Pasztaleniec/ Kozłowo
 3. Pierogi z kurkami – Helena Nowak/ Turówko

POTRAWY Z WARZYW  

 1. Bugaj –Wioletta Pargulska/ Lipowo
 2. Kalafior w panierce – Anna Kownacka/ Dziurdziewo-Kamionki
 3. Leczo wytrawne – Grzegorz Kacprzycki/ Szkotowo

POTRAWY Z MIĘSA

 1. Pierś z gęsi z żurawiną i śliwkami – Hanna Hołubowicz/ Krokowo
 2. Karkówka – Anna Jastrzębowska/ Ważyny
 3. Ryba sum afrykański – Grzegorz Kacprzycki/ Szkotowo

WNIA I NALEWKI

 1. Nalewka z aronii – Mariusz Kamiński/ Lipowo
 2. Nalewka z czarnego bzu – Barbara Krauze/ Turówko
 3. Nalewka z kwiatu bzu – Danuta Dobies/ Sławka Wielka

Gminno- Parafialne Dożynki już na nami! Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do ich organizacji, a zwłaszcza sponsorom, którymi w tym roku byli:

 • Bożena i Grzegorz Kwiecień - Gospodarstwo Rolne w Kozłowie
 • Ewa i Roman Pergoł - Gospodarstwo Rolne w Niedanowie
 • Ilona i Adam Woyciccy - Gospodarstwo Rolne w Sławce Wielkiej
 • Piotr Rólka - Firma „COLET”
 • Pasieka „TKACZUK”
 • Bank Spółdzielczy w Nidzicy
 • Tomasz Bieńkowski - Centrala Nasienna w Nidzicy
 • Andrzej Kotyla i Artur Kotyla - „Ubój i sprzedaż mięsa” w Nidzicy
 • Paweł Semeniuk - Zakład Usług Elektrycznych w Kozłowie
 • Marcin Szymański - PPUH „STOLMEB”
 • Agnieszka i Wojciech Socharscy - RODOWO Sp.z.o.o
 • Agnieszka Tołłoczko - Gospodarstwo Rolne w Szkotowie
 • Małgorzata Głowacka - Firma INTER- PAX
 • Piotr Witkowski - Firma DREWIT
 • Marek Miszkiewicz i Robert Miszkiewicz - PSB „MRÓWKA” w Nidzicy
 • Marcin Paliński - Starosta Nidzicki
 • Małgorzata Podlewska - Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska”
 • Anna i Zenon Biedrzyccy                                                                     
 • Beata i Krzysztof Włodarczyk - Rośliny Ogrodowe Rogóż
 • Dariusz Jarocki
 • Maria i Jerzy Brzozowscy - Gospodarstwo Rolne Rogóż
 • Edyta i Maciej Brzozowscy - Gospodarstwo Rolne Rogóż
 • Jan Borodziuk
 • Danuta i Jan Chmielewscy
 • Marian Zwolińska i Jakub Zwoliński - JAMAR s.c
 • Piotr Miecznikowski - Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza
 • Iwona Miecznikowska - AGRO-PARTNER
 • Grzegorz Gołębiewski - „Okno na świat”
 • FRICKE MASZYNY ROLNICZE SP. Z O.O w KOZŁOWIE

GALERIA:

 

dozynki 2019